Unikátní fotografie a supertajné dokumenty z největšího podvodu STB.
Když byly počátkem července 1964 objeveny v Čertově a Černém jezeře na Šumavě trhaviny a „bedny vojenského typu“, vzbudila zpráva značnou pozornost. O události informoval všechen tehdejší tisk. Vzápětí se potvrdilo, že nález v Černém jezeře obsahuje neznámé nacistické dokumenty. V komunistickém Československu a tehdejší Evropě způsobila zpráva pozdvižení. Senzační nález tajných materiálů Hlavního říšského bezpečnostního úřadu v Berlíně vyvolal velký zájem domácích i zahraničních médií včetně známých televizních stanic. Celá událost vyvrcholila 15. září 1964 ostře sledovanou tiskovou konferencí ministra vnitra ČSSR Štrougala. Svět se dozvěděl, že byly objeveny „mnohé závažné písemnosti nacistických bezpečnostních složek“. Na dně jezera se měly také nacházet „citlivé seznamy“ agentů a konfidentů gestapa ze západní Evropy a ČSSR. Komunistické Československo tak mělo nové důkazy, že NSR je plná bývalých přisluhovačů nacistické třetí říše. Nikdo tehdy netušil, že celý senzační nález byl pečlivě připraveným podvodem STB a cílenou provokací proti nepřátelské demokratické Spolkové republice Německo a Rakousku. Akce se jmenovala Neptun.
V Muzeu Šumavy v Železné Rudě, jen několik km od Černého jezera, jsou poprvé od r. 1964 vystaveny unikátní fotografie a nejtajnější dokumenty ze zákulisí akce Neptun. Výstava „Akce Neptun Černé jezero“ bude otevřena od června až do září r. 2014. V příštím roce uplyne od této události už 50 let.
Materiály včetně fotografií pocházejí z Archivu bezpečnostních složek. Výstavu připravil publicista Zdeněk Roučka ve spolupráci s Muzeem Šumavy v Sušici, Muzeem policie v Praze a Českou televizí.
(Zapsal: Mgr. Zdeňka Řezníčková, 09.12.13)