Menu

Výstava - Hranice – Studená válka 1953 – 1989

Zvláštní výstava – „Studená válka“ spolu s promítáním „Zmizelé Šumavy“ na hraničním nádraží Železná / Bavorská Ruda - 03. 10. 2016 od 16:30 hod.

V prostorách hraničního nádraží integrovaných do muzea „Svět přírodního parku“ instituce Naturpark Bayerischer Wald proběhne mimořádná výstava na téma „Hranice – Studená válka 1953 – 1989“. Zahájena bude o svátku Dne německé jednoty, to je v pondělí 03. 10. 2016 v 16.30 hod. Ve výstavním prostoru hraničního nádraží tak bude blíže prezentováno tehdejší zajištění československé hranice podél Dolního Bavorska mezi Třístoličníkem a Ostrým.

Základem expozice je model terénu s příslušenstvím pocházející z bývalých kasáren Spolkové ochrany hranic (Bundesgrenzschutz) v Deggendorfu. Navíc zde bude k vidění model přísně střežené Železné opony, různé uniformy, předměty výstroje a jiné věci, tak jako dobové fotografie a zprávy.

Poté bude publiku od 18.30 hod. prezentován filmový cyklus „Zmizelá Šumava“. Tyto krátké epizody pojednávají o historkách z míst, která na dnešní mapě Šumavy již povětšinou nelze nalézt. „Zmizelá Šumava“, to není žádné nostalgické povídání o již dávno minulých časech, nýbrž jsou to především poutavé a názorné příběhy popisující tvrdý a svérázný život a lidské osudy v této drsné, leč překrásné krajině.

Na tomto večeru bude přítomen jak režisér Jan Fischer tak i vypravěč, „šumavská legenda“ Emil Kintzl. Jejich jedinečné epizody budou poprvé prezentovány s německými titulky. Komentáře přítomných autorů či diskusní příspěvky budou tlumočeny. V Čechách docílila tato filmová série mimořádné obliby, shlédlo jí víc než tři miliony diváků. Točit se budou nové epizody a mezitím o sérii vyšla knížka jak v češtině, tak i v němčině.

Všichni zájemci jsou na tento poutavý večer srdečně zváni. Rezervace není nutná. Vstup volný. Pořadatelé: Naturpark Bayerischer Wald & kulturní sdružení Přes hranici o.s.